North American Plant Phenotyping Network

NAPPN Member List



To update your information on this page or remove your information from this page, please contact Scott Zarecor for access. Updates will typically appear on the website within one week.

To be added to this page, Join NAPPN.



Mark Aarts
Tabare Abadie
Hussein Abdel-Haleem USDA
Naoki Abe
Lahoucine Achnine
Lucia Acosta-Gamboa
Alper Adak
Jason Adams
Jane Ade-Stevens
Amir H. Ahkami
Mukhtar Ahmed
Dr Zahoor Ahmed Dar
Lisa Ainsworth
Sara Alexander
Robyn Allscheid
Gwynyth Almendarez
Karen Ambrose
Mercedes Ames Sevillano
Erik Amezquita
Ed Anderson
Joe Anderson
Steve Anderson
Steven Anderson
Gladys Andino HPC
Carson Andorf USDA
Pedro Andrade-Sanchez
Erik Andvaag Cropping systems, Modeling
Ruthie Angelovici
Lilian Aniemena
Raziel Antonio-Ordonez Crop physiology
Chid Apte
Martin Arbelbide
Sotirios Archontoulis Cropping systems, Modeling
Kevin Armstrong
Paul Arnison
Pavel Aronov
Juan Arredondo-Valdez
Paulo Arruda
Tom Ashfield
Abbas Atefi
Lana Awada
Tala Awada
Minhajul Arifin Badhon
George Bagnall
Geng(Frank) Bai
Julia Bailey-Serres
Kathy Baker
Robert L. Baker
Marta Baptista
Kiran Baral
T. Casey Barickman
Nic Bate
Regina (Gina) Baucom
Ivan Baxter
Jeremy Baynes
Jim Beaty
Matt Bechdol Genetics, Plant Biology, Evolutionary Biology
Steve Becker
Kayla Beechinor
Cody Bekkering Plant resistance
Jesus Beltran
Philip Benfey Developmental biology, Stem cells
Michael Bennett
Marcel Bentancor
Marcel Bentancor (Universidad Tecnologica Utec)
Bettina Berger
Ellen Bergfeld ASA
Aaron Bergstrom
Carl Bernacchi
Villo Bernad
Jeffrey Berry
Jacqueline Bettale
Mahendra Bhandari
Subodh Bhandari
Christiaan Biemond
Vasileios Bitas
Norbert Bokros
Sarah Bonefas
Wesley Bonelli
Chris Boomsma
Justin Borevitz Genetics, Plant Biology, Evolutionary Biology
Marianne Bracke
Curtis Brackett
James Bradeen Plant resistance
Robert Brauer Biochemistry
Ian Braun Ontologies, Natural Language Processing, Phenotype
Adam Bray Phenotype
Christoph Bremus
Matthew Brooks
Sylvie Brouder
Patrick Brown
Ed Buckler
Dennis Buckmaster
Alexander Bucksch
C. Robin Buell
David Bullock
Thomas Bureau
Andrew Burt statistics, high dimensional analysis, interdisciplinary research
Denise Caldwell
Steven Callen
Jodi Callwood
Darwin Campbell
Jacqueline Campbell
Hugo Campos
Mariateresa Cardarelli
Neal Carpenter
April Agee Carroll
Elizabeth Castillo Entemology
Anna Casto
Alejandro Castro Aviles
Liam Cattell
Kevin Cavanaugh
Alexandre-Brice Cazenave
Burcu Celebioglu
Cheng Lin Chai Abiotic stress tolerance
Clint Chapple Biochemistry
Bharat Char Abiotic stress tolerance
Sudipto Chatterjee
Leonardo Chavez Phenotype
Jeff Chen
Jin Chen Germ cell biology
Li-Qing Chen Plant breeding, quantitative genetics
Rujin Chen
Keith Cherkauer
Doane Chilcoat
Parag Chitnis Plant breeding
Joanne Chory
Cory Christensen
Henri Chung
Mindy Clark Gene expression
Randy Clark
Jennifer Clarke statistics, high dimensional analysis, interdisciplinary research
Joelle Claussen
David Clifford
Robert Coe Potatoe breeding, Gene mapping
Lauren Coleman
Nate Coles
Matt Colgan
Giuseppe Colla
Joe Colletti
Stephen Collins
Matthew Conley
Susannah Cooper
Jason Cope
Melanie Correll
Jack Cothren
John Couture Entemology
Kyle Cox Environmental, Natural resources
Melba Crawford
Nicole Creux
Matt Crisp
Greg Crutsinger plantcv, image analysis, data management, data science, imaging
Christian Cruz
Jeffrey Cruz
Shannon Cunningham
Gregory Cuomo
Kristen Curlee
Carrie Curley
Jesús Cárdenas Castillo
Renee Dale
Mindy Darnell
Sruti Das Choudhury
Rousseau David
Orlando De Lange
Natalia De Leon Plant breeding, quantitative genetics
Amanda De Souza Photosynthesis, Carbohydrate metabolism
Sarah DeLong Crop physiology
Ed Delp
Rien den Boer
Travis Desell
Andre Devaux
Kshitiz Dhakal Machine learning, Bayesian
Amit Dhingra
Sara Di Lonardo
Anthony Digrado
Brian Dilkes Gene expression
Jose Dinneny
Frank Dohleman
Krishna Doraiswamy
Tracy Doubler
Dave Douches Potatoe breeding, Gene mapping
Tyler Dowd
Michael Doyle
Kate Dreher
Darren Drewry Plant biology, radiochemistry, computational biology
Luis Duque
Tessa Durham Brooks
John Dyer Biofuels
Derek Eickholtz
John Saviour Yaw Eleblu
Nathanael Ellis Plant physiology , Abiotic stress, Arabidopsis thaliana
Marianne Emery Population and quantitative genetics, bioinformatics, crop biofortification
Tara Enders
Bernie Engel Environmental, Natural resources
Thomas Engel
Robinson Erin
David Ertl Maize, Corn, Phenomics, Genomics, G2F
Félix Estrada
Noah Fahlgren plantcv, image analysis, data management, data science, imaging
Sven Fahrner
Kimberly Falco
Celeste Falcon big data, GIS
Zhen Fan
Leila Fattel
Max Feldman
Mitchell Feldmann
Sid Fels
Richard Ferrieri
Oliver Fiehn metabolomics
Paul Fixen Soil science, Agronomy
Rachel Floro
Brice Floyd
Agustin Fonseca
Margaret Frank
Jonathan Frantz
Andrew French
Dana Freund
Maren Friesen Plant pathology
Felix Fritschi Crop physiology
Peng Fu
Joseph Gage Quantitative genetics, plant breeding, statistics
Claire Gahagan
Mathieu Gaillard
AgustíN Galaretto redox, phosphorylation, bioactive peptides
Bethany Gale crop genetics, disease resistance, pest resistance
Alexander Galle
Nikita Gambhir translational genomics, big data, transcriptome sequencing
Baskar Ganapathysubramanian Computing, Applied mathematics
Lauren Garner Fruit Science, Plant Physiology , Plant Biology
Roman Garnett Machine learning, Bayesian
Trevor Garnett Phenomics, Nitrogen use
Rachel Garrett
Michael Gaura
Yufeng Ge
Malia Gehan Plant abiotic stress
Jane Geisler-Lee
James Gerber
Amanuel Ghebretinsae
Taqdeer Gill
Kelly Gillespie
Megan Gillespie
Marco Giovannetti
Ben Goff
Fiona Goggin Plant biology, radiochemistry, computational biology
Kaitlin Gold genetic improvement, QTL, plant stress tolerance
Francisco Gomez
Rae-Landa Gomez-Pond
Dean Goodman
Michael Gore metabolomics, robotics, deep learning, modeling, quantitative genetics
George Graef
Christine Granier Plant physiology , Abiotic stress, Arabidopsis thaliana
Andrew Green Bioinformatics, Ontologies, Phenomics, Genomics, Crops
Julie Green
Tom Greene
Brianna Griffin
Marcus Griffiths
Benjamin Gruber
Michael Grusak
Marcin Grzybowski phenotypic trait characterization, gene identification, protein identification, marker-trait mapping
Kaiyu Guan
David Guarrera
Shayla Gunn epigenetics, epigenomics
Jorge Gutierrez
Ayman Habib photogrammetry, GIS
Jason Haegele
Jared Hagert
Atena Haghighattalab big data, GIS
Solmaz Hajmohammadi
Mike Hall
Robert Hall water quality
Emil Hallin minimally invasive, rhizosphere
Graeme Hammer crop physiology , adaptive traits
David Han
Molly Hanlon
Travis Hanselman
Melissa Hansen
Andrew Hanson
Xia Hao
Lisa Harper
Aaron Harries
Than Hartsock
Mohammad Hasan
Neil Hausman
Dirk Hays plant breeding, crop stress, plant physiology
Jan Hazebroek plant metablomics
Anthony Hearst metabolomics , computational biology , plant physiology
Nathan Hein
Alex Hemshrot
Joey Henchy plant mineral nutrition, Ion transport, abiotic stress tolerance
Donna Henderson
Brien Henry
Juan Diego Hernandez Jarquin Quantitative genetics, plant breeding, statistics
Monica Herrero
Matthew Herritt
Ittai Herrmann
Jenna Hershberger
Leslie Hicks redox, phosphorylation, bioactive peptides
Curt Hill crop genetics, disease resistance, pest resistance
Jeremy Hiller
Candice Hirsch translational genomics, big data, transcriptome sequencing
Cory Hirsch plant stress resistance
Lillian Hislop
Lori Hoagland
John Hodge plant physiology , molecular evolution, developmental biology
Katerina Holan Quantitative genetics, Genomics, Gene regulation, Robustness, Arabidopsis
Pamela Hole
Elizabeth (Beth) Hood
David Horne
Ashley Hostetler crop physiology, high throughput phenotyping
Thomas Hotte plant breeding
David Houle
Daniel Howes
Valerio Hoyos-Villegas
Chen Hsieh Bioinformatics, Ontologies, Phenomics, Genomics, Maize NAPPN Chair
Ai-Ping Hu Autonomy
Eli Hugghis Image analysis, Data science
Jay Hulbert
Gregoire Hummel
Stephen Hunt
Brandon Hurr Plant physiology, Plant breeding
Robert Hutmacher
Christian Ibarra
Amir Ibrahim genetic improvement, QTL, plant stress tolerance
Ugochukwu Ikeogu
Shahid Iqbal Image, Maize, Grass, Hyperspectral, Genomics
Volkan Isler
Anjali Iyer-Pascuzzi Plant root diseases
Eric Jackson
Krishna Jagadish Microbiology, Genomics, Bioinformatics
Courtney Jahn Plant physiology
Parul Jain
Pankaj Jaiswal Bioinformatics, Ontologies, Phenomics, Genomics, Crops
James Janni
Shelley Jansky
Christer Jansson
Abdullah Jaradat
Dahlberg Jeffery
Zhongjie Ji Crop ecophysiology, plant genetics, simulation modeling
Chongya Jiang
Ni Jiang
Yiwei Jiang phenotypic trait characterization, gene identification, protein identification, marker-trait mapping
Yu Jiang Molecular genetics, Crop improvement
Hongyu Jin Quantitative genetics, Genomics
Jian Jin
Frank Johannes epigenetics, epigenomics
Don Jones
Jinha Jung
Shawn Kaeppler genetics , breeding, abiotic stress tolerance, epigenetics
Dann Kaleikau Genomics, Metabolics, Abiotic stress
Ed Kaleikau
Avjinder Kaler quantitative genetics, plant breeding, crop physiology, machine learning
Olakorede Kanmi-Obembe
George Kantor robotics, kinematics
Harsimran Kaur Kapoor
Uddhab Karki
Benjamin Kaufman
Toni Kazic
Tom Keene
Tyrone Keep
Dior Kelley
Jim Kelly
David Kelpe
Gabor Kemeny
Sunil Kumar Kenchanmane Raju epigenomics
Jitrana Kengkanna
Asghar khan
Dewi Kharismawati
Fayaz Khazi
Erik Killian
Hye-Ji Kim Plant physiology , crop production
James Kim Plant Physiology , Crop Production
Ewaut Kissel Plant Breeding, Plant Genetics, Transgenetics
Laura Klein
Stephanie Klein Maching Learning, Image Processing
Stephanie Klein
Sebastian Klie metabolomics , computational biology , plant physiology
Dan Kliebenstein
Tom Koch
Leon Kochian plant mineral nutrition, Ion transport, abiotic stress tolerance
Klaus Koehler
Robert Koester
Alexander Kohel
Zbigniew Kolber
Elsebeth Kolmos
Mai Komatsu Computational Bioinformatics, Molecular Genomics
Jane Kostina Wheat
Ross Kotewa Plant Physiology, Plant Genetics, Agriculture
James Kovach
David Kramer
Stephen Kresovich
Jessica Kristof
Jim Krogmeier embedded systems
Todd Krone
Niels Kruize
Michael Kudenov
Bharath Kunduru
Britta Kunze Statistical Analysis, Quantitative Genetics
Smitha Kurup
Jennifer Lachowiec Quantitative genetics, Genomics, Gene regulation, Robustness, Arabidopsis
Michael Ladisch
Doris Lagos-Kutz phylogenetics
Jacob Landis
Juan Landivar crop physiology, high throughput phenotyping
Holly Lane plant breeding
Patrick Langan
Mark Lange biosynthesis, metabolic engineering, functional genomics
Nora Lapitan
Sara Larsson
Carolyn Lawrence-Dill Bioinformatics, Ontologies, Phenomics, Genomics, Maize NAPPN Chair
Andrew Leakey
David LeBauer Image analysis, Data science
David Lee
Elizabeth Lee Maize, Developmental Genetics
Won Suk Lee Spectroscopy , GIS, Candidatus Liberibacter
Marc Lefebvre
Melissa Lehrer
Peggy Lemaux Genomics, Phenomics, Trascriptomics, Biotechnology
Marc LePage
Shai Leviatov Plant Adaptation, Abiotic stresses
Bosheng Li Molecular Breeding
Changying (Charlie) Li
Fangyi Li
Jiating Li Genetic Mapping
Mao Li Plant Metabolic Regulation
Shuai Li
Song Li
Qun Lian
Zhikai Liang Image, Maize, Grass, Hyperspectral, Genomics
Jennifer Lin
Meng-Yang Lin
Trenton Lindenman
Matthew Links Microbiology, Genomics, Bioinformatics
Bo Liu Mechatronics, Control systems
Mengying Liu
Suxing Liu
Wei-Ting Liu
Weidong Liu
Xingya Liu
Gustavo Lobos Prats Phenomics , Plant Physiology
Stephen Long Photosynthesis
Argelia Lorence Phytoremediaton, Plant stress tolerance
Joe Louis
Ben Lucker Photophysiology, Genetics, Instrument Development
Jonathan Lynch Crop ecophysiology, plant genetics, simulation modeling
Yu Ma Plant Breeding, Phenomics, Data Science
Sally MacKenzie Nuclear genes
Rod Madsen
Srilakshmi Makkena Molecular genetics, Crop improvement
Julin Maloof Quantitative genetics, Genomics
Lakshmi Praba Manavalan Medical Imaging, Robotics
Robert Mangani
Sumeet Mankar Wheat Genetics, Germplasm
Justin Manzo Mechatronics
Thiago Marconi High Throughput Phenotyping, Vegetables, Plant Breeding, Management Practices, Tomato
Cody Markelz Physiology, Photosynthesis
Annarita Marrano
Pradeep Marri
Amy Marshall-Colon Genomics, Metabolics, Abiotic stress
Nicolas Martin
Susan Martino-Catt
Afef Marzougui
Rishi Masalia Soybean Breeding
Filipe Matias
Filipe Inacio Matias
Matthew Mattia
Anastasios Mazis
Boone McAfee
Maureen McCann Plant biology
Anna McClung
Julie McClure
Alex Mccormack
Susan McCouch Rice molecular genetics, Molecular Breeding, Genomic Prediction
Jim McFerson
Justin McGrath
Shamus Mcguire
Samuel Mcinturf
Lauren McIntyre
John McKay
Mac McKee
Joslyn Mcklveen Plant root, plant-plant comtetition, Root nutrient foraging behaviour, Modeling, Phenotyping
Paul McMahon
Brita McNew
Katherine Meacham
Karina Medina-Jimenez Genetics
Susan Meerdink Crop Efficiency
Grant Mehring Plant Physiology , Crop Production
Austin Meier Plant Breeding, Plant Genetics, Transgenetics
Emily Meineke
Valerian Meline
Uyabongeka Memela
David Mendoza
Fernando Mendoza Maching Learning, Image Processing
Zsuzsanna Merai
Nirav Merchant cyberinfrastructure, data management, cloud computing, data science
Charlie Messina
Curt Mether
Karem Belen Meza Capcha
Jiaqi Mi
Juan Miceli
David Mies
Nathan Miller Image based Phenotyping, Data Modeling, Multilinear Algebra, Differential Geometry, High-Throughput Computing
Andre Miranda phenomics, lemnatec, plantcv, imaging
Javier A Miret
Thomas Mitchell-Olds
Todd Mockler Computational Bioinformatics, Molecular Genomics
Mohsen Mohammadi Wheat
Gemma Molero Plant Physiology, Plant Genetics, Agriculture
Shea Monihan
Elena Monte Plant Development, Signal Transduction
Maria Monteros
Chris Montes Maize genetics, Seed development, Seed Phenomics
Robert Moorhead
Nicolas Morales
Fabiana Moreira Plant Breeding, Genetics, Phenomics
Cristine Morgan
Pat Morgan
Daniel Moris
Gota Morota Statistical Analysis, Quantitative Genetics
Gota Morota
Geoff Morris
Malcolm Morrison
Menachem Moshelion
Jim Moyer
Brook Moyers
Afshin Mozaffari
Michael Mucci Plant Biology
Jeff Mullen
Francisco Munoz-Arriola
Katie Murphy Analytics, Imaging, Systems Security, Sensing
Seth Murray Corn Breeding, Genetics
Courtney Murren
Theresa Musket
Rachel Naegele
Koushik Nagasubramanian Plant Breeding, Plant Genetics, Plant Physiology
Michael Nagle
Divya Vadakkemuriyil Nair
Hope Njuki Nakabuye
Yosuke Nakashima
Katy Navabi
Haly Neely
Sven Nelson maize, breeding, host plant resistance, organic, variety testing
Krishna Nemali
Nirman Nepal
Sandesh Neupane
Henry Nguyen Plant Adaptation, Abiotic stresses
Sachin Nikam Molecular Breeding
Zoran Nikoloski
Kirby Nilsen
Padma Nimmakayala Genetic Mapping
Aime Nishimwe
Jennifer Normanly Plant Metabolic Regulation
Dan Northrup
Chris Novak
John Nowatzki
Stephen Nuske Machine Learning, Gene Prediction
Madeleine O'Connor
Charles O'Hara
Yusuf Oduntan computer vision, robotics, 3D reconstruction, trees
Elizabeth Okinedo
Sebastian Olivares Molecular and functional plant imaging
Eric Olson Advanced Sensing
Monica Olson Insect Control, Crop Protection
Donald Ort Photosynthesis
Michael Ottman
Britt Ousterhout
Emilio Oyarzabal
Daniel Padilla Chacon Cotton engineering, Remote sensing, Sensor development
Ana Paez
Avinash Chandra Pandey Ecohydrology , Spatial ecology, Pattern formation
Piyush Pandey Rice Genomic, Genetics
Juan Panelo
Anju Panicker
Chris Parry
Sai Parthasarathy
Sofi Parvaze A Plant Physiology , Plant Environmental Stress Physiology
Duke Pauli Plant physiology, Genetics
Stefan Paulus
Brandi Payne Genome editing, Molecular biology
Marco Pellino
Nathalia Penna Cruzato Plant Breeding, Phenomics, Data Science
Reyna Perez Sandoval
Raquel Peron
Joshua Peschel
Roland Pieruschka Plant Physiology, Plant Environmental Stress Physiology , Bioinformatics, Abiotic streses
Peter Pietrzyk
Charles Pignon
Francisco Pinto
Josh Pittman
Robert Pless Medical Imaging, Robotics
Tom Pluimer
Jesse Poland Wheat Genetics, Germplasm
Seth Polydore Genomics, Molecular mechanisms, Metal transport
Nathaniel Ponvert
Sorina Popescu Cell Biology, Bioinformatics
Simon Potter
Alireza Pourreza
Carol Powers
N. Ace Pugh
Li Qiaolu
Carlos Quillatupa Astete Crop ecophysiology, Crop stress tolerance
Cherryl Quinones
Juan Rosa Quintanilla
Tom Rabaey
Stephanie Race
Maryam Rahmati Ishka Plant-microbe interaction, Systems biology, Proteomics
Katy Martin Rainey Soybean Breeding
Amanda Ramcharan
Bill Raun
Jason Rauscher Field Crops, Soil-borne Diseases, Remote Sensing, Spectroscopy, Thermal Imaging
Cory Reed
John Reich
Sharon Reid
Edwin Reidel
Andres Reyes Crop physiology, Crop adaptation
Matthew Reynolds Crop physiology, Genetics
Kristina Riemer Plant resilience
Herbert Ringel
Kelly Robbins
Daniel Robertson lodging strength, mechanical engineering, maize
Torbert Rocheford Plant Biotechnology, Cytogenetics
Sally Rockey
Marianela Rodriguez
Javier Rodriguez-Sanchez Storage root development
Katie Rogers
William Rooney
Jeff Rosichan Biotechnology , Agronomy
Mina Rostamza Plant root, plant-plant comtetition, Root nutrient foraging behaviour, Modeling, Phenotyping
Josh Rothhaupt Precision agriculture , Remote sensing, Maching learning
Hamid Rouina Pharmacogenomics, Precision medicine Indoor and Controlled Environment Phenotyping Affinity Group Lead
Doug Rouse
Kalvyn Roux robotics, sensing, high-throughput phenotyping, computer vision
Ankita Roy quantitative genetics, plant breeding, G x E, high-throughput phenotyping, UAV
Jackie Rudd Genetics
Ursula Ruiz Vera Crop Efficiency
Becky Ryan Machine learning, Pattern recognition, Remote sensing, Artificial intelligence
Farah Saeed
Carolina Saint-Pierre Plant Breeding, Plant Physiology , Field plot technique
Shin Saito
Parisa Salem
Sathishkumar Samiappan
Karansher Sandhu
Worasit Sangjan
Supakmongkon Sanguansuk
Karen Sanguinet
Sindhu Sankaran Sensing, field phenomics, unmanned aerial systems, Machine learning, Feature extraction
Pitla Santosh Embedded control systems
Rodrigo Sarria
Dr Gyanesh Kumar Satpute
Mark Sawkins
Sabine Scandola
Daniel Schachtman Soil microbes , Nitrogen fixation, Abiotic stress tolerance
Stephen Schauer
Mike Schlemmer
Robert Schmitz Phenotypic variation, Epigenetic variation
James Schnable maize, field imaging, greenhouse imaging, quantitative genetics, sorghum
Pat Schnable
Dominik Schneider phenomics, lemnatec, plantcv, imaging
Hannah Schneider
Oliver Scholz
Florian Schroeder
Haley Schuhl
Ulrich (Uli) Schurr
Stefan Schwartz Bioinformatics, Computational Biology
Steve Scofield
John Selker
Mitchell Sellers
Michael Selvaraj Crop physiology, Molecular physiology
Balaji Sethuramasamyraja GPS, GIS, Sensor Development, Control Systems
Mark Settles Maize genetics, Seed development, Seed Phenomics
Jarolmasjed Seyedehsanaz
George Shafer
Sunoj Shajahan
Nadia Shakoor
Anastasia Shamin
Hui Shao
Mon-Ray Shao
Tim Sharbel Molecular Biology, Molecular Genetics
Ajay Sharda Control Systems, High speed imaging, image analysis
Thomas Sharkey
Prakriti Sharma
Andrew Sharpe
Avat Shekoofa Water Stress, Environmental Stress, Bioinformatics
Yanben Shen
Hudanyun Sheng
Yeyin Shi Crop abiotic and biotic stresses, High-throughput pheotyping
Gregg Short
Robert Shrote
Matthew Siebers
Brandi Sigmon Quantitative Genetics
Paul Silverman
Steve Simske Analytics, Imaging, Systems Security, Sensing
Amritpal Singh Plant Breeding, Quantitative Genetics
Asheesh (Danny) Singh
Keshavdev Singh
Shiv Singla
Xavier Sirault Plant Breeding, Plant Genetics, Plant Physiology
Khan Sireen
Chelangat Sitonik
David Skibbe Plant Biotechnology
Rachel Slaybaugh
Ian Small plant pathology, epidemiology, predictive modeling , crop protection, crop loss assessment
Matthew Smalley
Anne Smith
Margaret Smith maize, breeding, host plant resistance, organic, variety testing
Brian Sopcak
Anker Sorensen
Augusto Souza
Edward Souza
Edgar Spalding Seed Development
Erin Sparks aerial roots, robotics, plant-soil interface, sub-canopy, biomechanics
Nathan Springer Molecular variation, Heritable variation
Ian Stavness
Darrick Steen
Rich Stevens
Vincent Stoerger
Martina Stromvik Plant gene expression, Bioinformatics, Microgenomics
Abe Stroock
Christopher Stubbs
Abby Stylianou
Lloyd Sumner
Soumya Suresh
Marci Surpin Plant physiology , Molecular Biology
Bragi Sveinsson
Dorothy Sweet
Dan Szymanski
Amy Tabb computer vision, robotics, 3D reconstruction, trees
Ali Taheri
Yuan-Chuan Tai Molecular and functional plant imaging
Bishal Tamang
Ruijuan Tan
Lie Tang Advanced Sensing
Ronald Tapia
Phil Taylor
Jose Teran
Dan TerAvest
Mark Tester Molecular genetics, Plant Science
Satya Tetala
Ranjita Thapa
Dil Thavarajah
August Thies
Gus Thies
Michael Thomashow Plant abiotic stress, Plant biotic tress, Crop resiliance
Alex Thomasson Cotton engineering, Remote sensing, Sensor development
Addie Thompson Quatitative Genetics, Phenomics, Maize
Sally Thompson Ecohydrology , Spatial ecology, Pattern formation
Michael Thomson Rice Genomic, Genetics
Kelly Thorp
Tyler Thrash
Luke Thurgood
Sara Tirado
Seth Tolley
Vipin Tomar
Ron Tombaugh
Sebastian Tonn
Christopher Topp root, x-ray, imaging, genetics, multivariate statistics
Jose Tovar
Daniela Trifan Plant physiology, Genetics
Michael Tross
Blake Trygestad
Mitch Tuinstra Plant stress
Meral Tunc Ozdemir Genome editing, Molecular biology
Ron Turco Microorganisms
Jonathan Turkus
Brett Tyler Functional genomics, Computational prediction, Mathematical modeling
Jordan Ubbens
John Valasek
Camilo Valdes
Gerie van der Heijden
William van der Kamp
Esther van der Knapp
Bas van Eerdt
Michiel van Eijk
Harold van Es
Christopher Van Horn
Marco van Schriek Plant Breeding, Genomics, Molecular Genetics
Marie-Anne Van Sluys Molecular Biology, Microbiolgy , Plant biotechnology
Sarah Van Steenbergen
Arjen van Tunen
Olena Vatamaniuk Genomics, Molecular mechanisms, Metal transport
Roopadarshini Veerappa Plant pathology , Plant biotechnology, Plant breeding
Javad Velni Precision agriculture
Greg Venburg
Mat Vercaigne
Wayne Versaw
Joao Viana
Richard Vierling
Phillip Vines
Clark Vitek
Jeff Volenec Crop ecophysiology, Crop stress tolerance
Philipp Von Gillhaussen
Richard Voyles
Tony Vyn
Harkamal Walia Crop abiotic stress tolerance, Phenomics, Functional genomics
John Walker Cellular signaling
Justin Walley Plant-microbe interaction, Systems biology, Proteomics
Ramona Walls
Jason Walsh
Haiyin Wang
Lin Wang
Minjuan Wang
Sheng Wang
Xi-Qing Wang
Xu Wang
Ying Wang
Cedar Warman
Jacob Washburn
Glen Weaver
Tracy Webb
Jessica Wedow
Guo Wei
Xing Wei Field Crops, Soil-borne Diseases, Remote Sensing, Spectroscopy, Thermal Imaging
Cliff Weil Cereal crop improvement, Genetics, Genomics
Joshua Weitz Viral-host infection networks, infectious diseases, Game theory
Alyson Wells
Bruce Wesley
Jeff White Crop physiology, Crop adaptation
Arlene Whitmore
Scott Wilde
Olivia Wilkins Plant resilience
Cranos Williams
Danny Williams
Rod Williamson
Mindy Wilson
Kokulapalan Wimalanathan Genomics, Molecular genetics, Bioinformatics, Computational biology
Jesse Windle Data science
Rod Wing Evolutionary genetics, Bioinformatics, Genome sequencing
Tobias Wojciechowski Storage root development
Magnus Wood
Alencar Xavier
Jiayang Xie
Limeng Xie
John Xu
Narendra S Yadav
Pappu Yadav
Colleen Yanarella
Ce Yang Precision agriculture , Remote sensing, Maching learning
Hui Yang
Kai-Wei Yang
Si Yang
Yang Yang Pharmacogenomics, Precision medicine Indoor and Controlled Environment Phenotyping Affinity Group Lead
Mohsen Yoosefzadeh Najafabadi
Larry York roots, functional phenomics, physiology, computer vision, whole plant
Sierra Young robotics, sensing, high-throughput phenotyping, computer vision
Jianming Yu quantitative genetics, plant breeding, G x E, high-throughput phenotyping, UAV
Li'ang Yu
Neil Yu
Chunhui Yuan
Avideh Zakhor Signal Processing, Artificial Intelligence
Alina Zare Machine learning, Pattern recognition, Remote sensing, Artificial intelligence
Janice Zdankus
Usha Barwale Zehr
Dan Zeng
Chongyuan Zhang
Jiyi Zhang
Xiaofei Zhang
Zhihai Zhang
Zhou Zhang
Biquan Zhao
Zihao Zheng
Xiaobo Zhou
Yan Zhou
Brianna Zoerb
© NAPPN 2020